Konserwacja i czyszczenie dachu – na czym polega, jak często przeprowadzać i o czym pamiętać?
Dach to ten element budynku, który na działanie czynników atmosferycznych narażony jest najbardziej. Rozpoczęła się jesień, więc to dobry moment, aby przygotować nasz dom, altanę, budynek gospodarczy czy każdy inny obiekt do zimy. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas konserwacji dachu.
Planując prace konserwacyjne czy drobne naprawy naszego domu, nie należy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu dachu. Nawet drobne usterki, ale przeoczone, mogą skutkować w przyszłości sporymi i – co najważniejsze – kosztownymi problemami. Warto więc ich uniknąć, tym bardziej że drobne usterki są łatwe do zauważenia i proste w naprawie.
Jak często sprawdzać stan dachu?
Zaleca się samodzielne przeprowadzanie kontroli stanu dachu raz w roku. Te nowe objęte są gwarancją i warto jest poprosić o przegląd raz na pięć lat. Starsze pokrycia dachowe, dla których gwarancja już się skończyła, należy sprawdzać raz na dwa lata.
Oczywiście dla osoby, która nie jest dekarzem, wychwycenie wszystkich ewentualnych usterek może być trudnym zadaniem, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który nie tylko dokładnie przeprowadzi kontrolę, ale też fachowo zajmie się pracami naprawczymi czy konserwującymi.
Są jednak czynności, które powinno się wykonywać częściej i można je robić samemu. Chodzi przede wszystkim o odśnieżanie – warto zapamiętać, że duża ilość śniegu może przekroczyć nośność budynku, nawet jeśli wcześniej zadbaliśmy o najlepszej jakości pokrycie dachowe. A to już niewielki krok do katastrofy budowlanej. Ponadto spadający i mokry śnieg może uszkodzić stojące w pobliżu samochody czy stwarzać niebezpieczeństwo dla ludzi.
Rynny też są ważne!
Jednak nie tylko śnieg może wpłynąć niekorzystnie. Co prawda deszcz dobrze oczyszcza dach, ale problemem są liście i gałęzie. W połączeniu z kurzem i ziemią dochodzi do zatrzymania wilgotności, co prędzej czy później doprowadzi do korozji.
Dlatego też czyszczenie dachu z gałęzi, gnijących liści czy ziemi powinno odbywać się raz w roku. Przy okazji warto oczyścić pokrycie miękką szczotką i wodą. Można też użyć specjalnych środków chemicznych (należy wybrać odpowiednie, żeby np. nie odbarwić pokrycia), które pomogą o oczyszczeniu, albo myjki ciśnieniowej (zaczynamy od najwyższego punktu dachu). Warto również przepłukać rynny, w których także mogą zalegać liście czy gałęzie.
A co, kiedy pojawi się rdza? Niewielkie ślady należy usunąć mechanicznie, umyć preparatem antykorozyjnym, a następnie pomalować specjalną farbą zaprawkową, wskazaną przez producenta dachu. Ważne: każda zlokalizowana usterka w powłoce farby również powinna zostać jak najszybciej naprawiona.