Prawidłowo ocieplony dach: którędy ucieka ciepło i jak temu zapobiec?

Od 20 do 30 proc. – tyle ciepła może uciec przez dach z wnętrza budynku do otoczenia. Przy systematycznych wzrostach cen energii elektrycznej i opału warto zastanowić się, jak możemy oszczędzić na prądzie i ogrzewaniu. Poza tym prawidłowe ocieplenie domu, w tym pokrycia dachowego, to jedna z tych inwestycji, która z pewnością zaprocentuje.

Aby cieszyć się ciepłem, kiedy za oknem zimno i mroźnie, nie wystarczy jedynie zadbać o zapasy opału czy produkcję ciepła – należy także zminimalizować jego utratę. Każdy dom jest uzależniony od tego, jaka aura panuje na zewnątrz. Tak więc do jego środka przenika zarówno ciepło słoneczne, ale także to, które zostało wyprodukowane wewnątrz, przenika do otoczenia przez tzw. mostki termiczne.

 

Kiedy ciepło ucieka przez dach

Dach, obok nieszczelnych okien i drzwi, jest jedną z głównych „dróg ucieczki”. Według szacunków przez dach może uciec od 20 do nawet 30 proc. ciepła. Przyczyną są tutaj prawa fizyki – ogrzane powietrze jest lżejsze od zimnego, czyli unosi się w górę, a ciepło przedostaje się na zewnątrz przez poszczególne elementy konstrukcji pokrycia dachowego.

Warto zdać sobie sprawę, że prawidłowo izolując dach, ale także ściany i podłogi domu, poprawiamy jego efektywność energetyczną, co przekłada się na oszczędności i obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Popularne domy z lat 80. to budynki w kształcie sześciennej bryły z płaskim dachem oraz domy z dwuspadowym drewnianym dachem. Zdaniem ekspertów od termoizolacji w obu tych typach samo tylko prawidłowe ocieplenie dachu, ścian czy podłóg pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie nawet… o połowę. Rachunek jest prosty: w obecnych czasach, kiedy ceny energii stale rosną, inwestycja w izolację cieplną domu przyniesie jej właścicielom jeszcze więcej oszczędności.

 

Zadbaj o komfort i niższe rachunki za ogrzewanie

Poznaj sprawdzone rozwiązania firmy Dachland do ocieplenia poddasza, które pozwolą znacząco obniżyć koszty ogrzewania i dodatkowo zapewnią odpowiedni mikroklimat i trwałość konstrukcji budynku.

Najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi dachu są aktualnie włókniste materiały pochodzenia naturalnego, np. wełna mineralna. W naszej ofercie znajdują się kompleksowe rozwiązania do dachów skośnych i płaskich, a produkty są wykonane z najwyższej jakości wełny skalnej, aby zapewnić ciepło i komfort w naszych domach.

Deszcz, śnieg, silny wiatr czy niskie temperatury codziennie sprawdzają wytrzymałość każdego dachu. Dobra hydroizolacja zapobiega degradacji poszczególnych elementów nie tylko dachu, ale i całego budynku. Jednym ze sposobów zabezpieczenia dachu przed niszczycielskim działaniem wody jest zastosowanie warstwy papy termozgrzewalnej na osnowie z włókniny poliestrowej. Kolejną metodą może być wykonanie warstwy izolacyjnej ze specjalnej folii EPDM, PCV lub materiałów pochodnych.

Popularnym rozwiązaniem są także folie dachowe, układane w konstrukcji dachu. Od zewnętrznej strony połaci stosowane są folie zbrojone, odporne na wiatr i wodę, przepuszczająca parę wodną – zwane jako membrany dachowe.

Folie paroizolacyjne umieszczamy pod krokwiami, dzięki czemu zatrzymują parę wodną z pomieszczeń. W ten sposób zabezpieczamy również warstwę ocieplenia przed nadmiernym zawilgoceniem, a tym samym nie obniżamy ich właściwości termoizolacyjnych.

Formularz kontaktowy

  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.

  Siedziba firmy

  Dachland Sp. z o.o.
  ul. Lubelska 41E
  10-408 Olsztyn
  KRS: 0000259004,
  NIP: 7393014734,
  REGON: 510031840

  Kontakt

  Sklep firmowy
  t: 89 533 87 31
  m: 603 649 580
  e: kontakt@dachland.pl

  Sekretariat
  t: 89 533 87 31 wew. 16
  m: 607 880 806
  e: sekretariat@dachland.pl

  Dotacja na kapitał obrotowy działanie 1.5 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia dla firmy Dachland Sp. z o.o. nr. POPW.01.05.00-28-0196/20
  Cel i efekty projektu: wsparcie i utrzymanie prowadzenia działalności przedsiębiorstwa.
  Całkowita wartość projektu: 214339,26 zł. Kwota dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 214339,26 zł.

  © 2022 Dachland Sp. z o.o.

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję

  Sklep firmowy
  t: 603 649 580
  e: kontakt@dachland.pl


  Godz. otwarcia:
  pn – pt: 7:00-17:00