W samym centrum Olsztyna, przy ulicy Partyzantów 82, trwa realizacja nowoczesnej i funkcjonalnej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Dachland Sp. z o.o., która w roli generalnego wykonawcy po raz kolejny udowadnia swoje kompetencje w projektach wymagających zarówno wysokiej precyzji wykonawczej, jak i wrażliwości na uwarunkowania historyczne, techniczne i przestrzenne.
Odważna koncepcja, solidne podstawy
Nowy budynek powstaje na miejscu obiektu liczącego blisko sto lat. Z pierwotnej konstrukcji zachowana zostanie jedynie historyczna fasada frontowa, która – po wzmocnieniu tymczasową konstrukcją wsporczą – stanie się symbolicznym elementem łączącym przeszłość z przyszłością. Pozostała część obiektu zostanie wyburzona i wzniesiona od nowa, na nowych fundamentach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych.
Projekt zakłada budowę trzykondygnacyjnego obiektu o powierzchni użytkowej 882 m², z przeznaczeniem na funkcje administracyjno-biurowe, wielofunkcyjną salę konferencyjną i przestrzenie wspólne. Bryła budynku, mimo swojej nowoczesności, wpisuje się w otaczającą zabudowę – z dbałością o elementy architektury historycznej i wymagania konserwatorskie. Okna drewniane, sztukateria, detal architektoniczny – wszystko to zostanie odtworzone zgodnie z pierwotnym stylem.
Technologie na miarę XXI wieku
W nowym budynku zastosowane zostaną m.in. systemy wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania podłogowego oraz wysokowydajna izolacja z multiporu – materiału o doskonałych właściwościach termicznych. Dzięki temu nowa siedziba izby stanie się nie tylko reprezentacyjną, ale także energooszczędną i komfortową przestrzenią pracy.
Mimo lokalizacji w ścisłym centrum miasta – gdzie logistyka dostaw, dostępność placu budowy oraz kwestie formalne związane z dojazdem i transportem materiałów są wyzwaniem – realizacja przebiega sprawnie, w harmonijnej współpracy z inwestorem.
– „To wyjątkowa inwestycja. Budujemy dla inżynierów, więc doskonale rozumiemy, jak ważne są standardy wykonawcze, jakość i terminowość. Cieszy również partnerskie podejście W-MOIIB, które jako inwestor technicznie zorientowany, wspiera mądre decyzje projektowe i wykonawcze” – podkreślają przedstawiciele Dachlandu.
Praca w cieniu historii
Budynek jest wpisany do gminnego rejestru zabytków i znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Dlatego wszystkie elementy widoczne z zewnątrz – od okien, po detale fasady – wymagają uzgodnień z konserwatorem zabytków. Ta troska o dziedzictwo kulturowe idzie w parze z pełnym dostosowaniem wnętrz do nowoczesnych standardów ergonomii i funkcjonalności.
Dachland – inżynierska jakość z doświadczeniem
Dachland to firma, która od blisko trzech dekad z powodzeniem realizuje inwestycje mieszkaniowe, przemysłowe, publiczne i specjalistyczne na terenie Warmii i Mazur oraz w całej Polsce. W portfolio firmy znajdują się m.in. tak prestiżowe realizacje jak dach i elewacja nowej Hali Urania, zajezdnia tramwajowa w Olsztynie czy dach dworca głównego PKP w Olsztynie – imponujący obiekt z charakterystycznym, geometrycznym zadaszeniem o długości 73 metrów.
Nowa siedziba Izby Inżynierów Budownictwa to kolejny dowód na to, że Dachland jest partnerem, któremu można powierzyć realizację nawet najbardziej wymagających inwestycji. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2026 roku.