Pokryty śniegiem dach to przyjemny widok dla oka. Z drugiej strony stanowi olbrzymie obciążenie konstrukcji, szczególnie w trakcie roztopów. Przed zimą warto więc zadbać nie tylko o budynek, ale także o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Tym bardziej że za nieodśnieżony dach grozi kara.

 

Jaka kara za nieodśnieżony dach?

Świeży opad, czyli tzw. puch śnieżny, jest najlżejszy – przyjmuje się, że jego metr sześcienny waży nie więcej niż 70 kg. Najcięższy jest śnieg mokry, którego waga może osiągać nawet 600 kg/m3, a wartości te zwiększają się, jeśli śniegu nie usuwa się od razu. Zleżała i zlodowaciała bryła to już ciężar ponad 800 kg/m3.

Zalegający na dachu śnieg może więc stwarzać zagrożenie nie tylko dla konstrukcji budynku, ale także dla ludzi, którzy znajdują się w nim albo tuż obok. Z tego powodu Prawo budowlane nakłada obowiązek usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz wykonywania doraźnych przeglądów okresowych stanu technicznego dachu oraz całego budynku.

Za nieodśnieżony dach grozi mandat do 500 zł, który może nałożyć straż miejska, ale także inspektor nadzoru budowlanego. Warto pamiętać, że policja również ma prawo ukarać właściciela lub zarządcę nieruchomości mandatem. W razie odmowy sprawa może trafić do sądu, a wtedy mandat może wynieść do 5000 zł.

 

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Trzeba również zdać sobie sprawę, że zalegający na dachu śnieg stwarza niebezpieczeństwo nie tylko na budynkach przemysłowych, ale to także problem, który dotyczy większości domów prywatnych. A już na pewno tych, których dachy są nachylone. Zsuwający się śnieg nabiera prędkości i może zniszczyć np. rynnę albo zaparkowany przed domem samochód.

Warto więc zainwestować w system ochronny naszego dachu, co nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo naszych najbliższych i naszego mienia, ale też uchroni przed kosztownymi naprawami ewentualnych szkód.

 

Po pierwsze, powinniśmy zadbać o odpowiednią dachówkę – te o odpowiedniej jakości szczelnie zabezpieczają całą połać i skutecznie odprowadzają wodę. Do jeszcze pełniejszej ochrony naszego dachu potrzebne są jednak inne akcesoria.

Wśród popularnych rozwiązań można wyróżnić np. noski śniegowe, które rozbijają śnieg na mniejsze i lżejsze kawałki. Powszechnie wykorzystywane są także drabinki przeciwśniegowe (rozdrabniają pokrywę śnieżną) czy wykonane z metalu rury śniegowe. Te drugie montowane są na wspornikach, a dodatkowo cechują się estetycznym i eleganckim wyglądem.

Rury śniegowe pełnią podobną funkcję co bale śniegowe, czyli drewniane zabezpieczenia, które montuje się szczególnie w górach. Mocowane są one na hakach, dzięki czemu możliwe jest zsunięcie się dużych brył śniegu.

Jednak nie tylko śnieg jest groźny. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są ponadto lodowe sople i tzw. nawisy śnieżne – te również koniecznie trzeba usuwać, ponieważ mogą spaść na przechodzących pod nimi ludzi.

Pamiętajmy: zgodnie z ustawą Prawo budowlane właściciel lub zarządca jest zobowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w razie wystąpienia czynników zewnętrznych związanych m.in. działaniem sił natury, takich jak intensywne opady atmosferyczne, które mogą spowodować zagrożenie dla budynku lub ludzi.

Formularz kontaktowy

  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.

  Siedziba firmy

  Dachland Sp. z o.o.
  ul. Lubelska 41E
  10-408 Olsztyn
  KRS: 0000259004,
  NIP: 7393014734,
  REGON: 510031840

  Kontakt

  Sklep firmowy
  t: 89 533 87 31
  m: 603 649 580
  e: kontakt@dachland.pl

  Sekretariat
  t: 89 533 87 31 wew. 16
  m: 607 880 806
  e: sekretariat@dachland.pl

  Dotacja na kapitał obrotowy działanie 1.5 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia dla firmy Dachland Sp. z o.o. nr. POPW.01.05.00-28-0196/20
  Cel i efekty projektu: wsparcie i utrzymanie prowadzenia działalności przedsiębiorstwa.
  Całkowita wartość projektu: 214339,26 zł. Kwota dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 214339,26 zł.

  © 2022 Dachland Sp. z o.o.

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję

  Sklep firmowy
  t: 603 649 580
  e: kontakt@dachland.pl


  Godz. otwarcia:
  pn – pt: 7:00-17:00